Uvaženog zastupnika Domovinskog pokreta Davora Dretara pronašli smo u Krapini, u županijskim prostorijama stranke, gdje aktivno, zajedno sa svojim suradnicima, radi na kampanji za novog župana Krapinsko-zagorske županije. U pauzi od posla odgovorio nam je na 10 brzih pitanja o svojim planovima za budućnost Zagorja.

  • Koji je, po Vama, najveći problem Krapinsko Zagorske Županije?

Prvenstveno niske plaće, po istraživanju DZS od rije nekoliko dana, sa prosječnom plaćom od 5587 kuna nalazimo se pri dnu hrvatske ljestvice. Zadnje mjesto je Virovitičko podravska za samo 300-injak kuna manje.

Imamo veliki broj zaposlenih u nisko plaćenim sektorima kao što su odjeća, obuća, tekstil, koža, plastika, namještaj. Dakle, moramo se okrenuti prema djelatnostima veće dodane vrijednosti i prema tehnološki naprednijoj proizvodnji. Za to su nam potrebne snažne investicijske aktivnosti, a takvih nema. Ogroman se novac upumpava u javni sektor, a poduzetnici ne dobivaju potporu za povećanje broja radnih mjesta.

  • Socijala je vrlo bitna stavka u programima svih kandidata. Što Vi predlažete?

Želim zadržati mlade u županiji, i stvoriti im zdrave prilike za zaposlenje, dobre plaće i sigurnost djece, a ne zaboravljam niti starije, one koji su završili svoj radni vijek, te branitelje.

Svako dijete mora imati mjesto u vrtiću, svaki učenik dobru i kvalitetnu školu i nastavnike, cjelodnevni boravak sa besplatnim toplim obrokom. Za starije ću osigurati dovoljan broj kreveta u županijskim domovima i podnošljivu cijenu smještaja, za branitelje prvenstveno – uključivanje, a ne zanemarivanje! Nakon što su oružjem stvorili domovinu, sada ju mogu nastaviti stvarati svojim rukama, kroz rad u braniteljskim OPG-ovima i zadrugama.

  • Kakve promjene donosite na području zdravstva?

Prvo krećem u rebalans proračuna, jer sramota je da Bračak već četiri godine čeka MR uređaj, a javni natječaji padaju jedan za drugim! Aktualni župan tvrdi da ima rezerviran novac za kupnju, ali da su natječaji loše napisani! Pa tko ih piše, možda ja??? Dakle, istoga trena kupujem MR i sve potrebno za normalno funkcioniranje bolnice, a posebno ću se brinuti o domovima zdravlja i lokalnim ambulantama, gdje svi stanovnici moraju dobiti brzu, sigurnu i kvalitetnu zdravstvenu uslugu!

  • Što je sa gospodarstvom u KZŽ?

Bez proizvodnje nema budućnosti i napretka! Pogledajte samo kako su rasporedili famoznih 6 milijardi eura iz EU??? Većinu tog novca pojest će veliki javni radovi, a u podizanje gospodarstva jedva petina! Pa zar mislite da bi EU svojim novcem podupirala rast naše proizvodnje??? Oni nam daju novac, ali da ga mi potrošimo na javne radove, i to tako da te radove vrše njihove kompanije! Ja ću drugačije! U proračunu ima sasvim dovoljno novca da se uvedu subvencije poduzetnicima, imamo gospodarske zone koje treba staviti u funkciju, pomoći ću svima koji žele raditi da im se pripremi dokumentacija za natječaje EU fondova. Poljoprivrednicima ću dati na korištenje i posljednji kvadratni metar županijske zemlje, te im osigurati plasman proizvoda na tržišta!

  • Kako ćete riješiti probleme sa otpadom?

Treba samo pogledati kako su to riješili gradovi Prelog i Krk. Odgovorni sustavi reciklažnih dvorišta, kompostane, prikupljanje i razvrstavanje otpada, spalionica, te ono najvažnije – sanacija Piškornice, gdje imamo potencijalnu ekološku bombu! U djelatnostima gospodarenja otpadom postoje mnoge mogućnosti za povlačenje sredstava iz EU i njih namjeravam maksimalno iskoristiti!

  • Kao političar specijalizirate se za borbu protiv korupcije?

Da, naravno ali ne na način da se naslađujem i uživam gledajući uhićenja hrvatskih političara i gospodarstvenika, nego neprestano ulažući svoje slobodno vrijeme u stjecanje novih znanja i vještina. Shvatio sam da područje borbe protiv korupcije nije dovoljno zastupljeno u hrvatskom društvu, stoga sam odlučio potražiti dostupne informacije i posvetiti se toj važnoj temi.

Međunarodna norma ISO 37001 je ono što je u ovom trenutku najkvalitetniji i jedini priznati okvir za prevenciju korupcije i time je moja odluka bila laka, pohađao sam školovanje i položio stručni ispit, sada čekam izdavanje certifikata, te s ponosom ističem da ću kroz nekoliko dana primiti i službeno certifikat Managera za borbu protiv korupcije prema normi ISO 37001:2016 i biti prvi hrvatski političar koji će svoja stečena znanja upotrijebiti u prevenciji korupcije u Hrvatskoj.

Korupciju treba zaustaviti u korijenu, a korijen su javna nabava, zapošljavanja i javni natječaji! Tu treba postaviti precizne kriterije, uvesti oštar nadzor i prvi će se rezultati vrlo brzo pokazati!

A kada oslobodimo novac koji bi inače pojela korupcija, moći ćemo ga investirati u gospodarski razvoj i podizanje kvalitete života!

  • Zagorje je poznato i po svome specifičnom dijalektu i kulturi?

Često se nađem u raspravama sa našim jezikoslovcima, i uglavnom se posvađamo jer ja tvrdima da kajkavski nije narječje nego – jezik! Imamo sve što jezik treba imati, a to su narod koji ga koristi, teritorija na kojemu se govori, pisanu književnosti i kulturnu povijest! 

Zato ću puno uložiti u podizanje svijesti o kajkavskom jeziku i kajkavskoj kulturi općenito, a neću zaboraviti niti očuvanje vjerskih i tradicijskih vrijednosti. 

Životna mi je želja u Krapini vidjeti kajkavski kulturni centar, i dat ću sve od sebe da ga županija i sagradi! Trebamo mjesto gdje će se okupljati naši književnici, glazbenici, kipari, slikari, gdje će ljudi gledati kajkavske kazališne predstave, a mjesta će biti i za mlade, kojima ću dati šansu da razvijaju moderne kajkavske kulturne izričaje.

  • Zagorje je doživjelo i velike štete od potresa?

Na žalost, da, i od onog zagrebačkog i od petrinjskog. Obnova ne ide sporo, obnova uopće ne postoji! Ljudi žive u polusrušenim kućama ili u privremenom smještaju, novaca nema, osnovan je ured za pomoć stradalima ali dalje od toga se nije pomaklo niti za milimetar! Uskoro će godina i pol od potresa a ljudima se nije pomoglo!

Ponavljam – svu ću županijsku zemlju staviti u funkciju, pa ću tim ljudima ponuditi zamjenske parcele za gradnju i hitnu financijsku pomoć iz proračuna, dati im svu stručnu pomoć potpuno besplatno, te pomoći subvencijama kod nabave građevinskog materijala!

Ništa nije bitnije od povratka ljudi svojim kućama!

  • Vratimo se na proračun, zašto u proračunu nema dovoljno novca?

Mjesecima proučavam Kolarov proračun, i mogu Vam reći da novca ima, ali za odabrane! Znate li što su „nespomenuti prihodi poslovanja“? Reći ću Vam.

To su proračunske stavke kojima upravlja župan osobno, a teške su nevjerojatnih 17 milijuna kuna, preciznije 16.773.580,25 kuna! 

Pa zar je moguće da župan zajedno sa svojim ravnateljima proračunskih korisnika godišnje pojede taj iznos??? Ili da ima toliko sudskih troškova???

Naravno da ne, taj je iznos u proračunu jednostavno – zamračen, nema ga, popapala maca!

Čim postanem župan istoga trena idem u rebalans proračuna i ovu stavku ću svesti na najmanju moguću mjeru, od ostatka novca konačno kupiti MR uređaj za bolnicu Bračak i još puno toga, sve na dobrobit stanovnika Zagorja!

  • Vaša poruka za kraj?

Zagorke i Zagorci, dajte shvatite da je došlo vrijeme da svojim glasom na izborima zaustavite daljnje propadanje našeg lijepog Zagorja!

Dajte da vam opišem dvije slike : 

Prva – baka Štefica jednom mjesečno telefonom zove sina u Irsku i kratko popriča s unučićima, pa sjedna za stol i plače-

Druga – baka Štefica isprati sina i snahu na posao, probudi unuke i spremi im doručak pa ih otpravi na autobus za školu, sa osmijehom na licu!

Eto, želite li Zagorje sa zaposlenim mamama i tatama, veselom školskom djecom i radosnim i nasmijanim bakama i dedekima, izađite na izbore i odaberite Domovinski pokret!